Verseket, novellákat, regényeket írsz? Töltsd fel ide, hogy rád találjanak a könyvkiadók!
Év elején indult Magyarország első, kéziratok befogadására és bemutatására szolgáló portálja irodalmihaz.hu címen. Célja, hogy korszerű adatbázisba rendezze a piacon felbukkanó kéziratokat és segítse a kezdő írókat professzionális irodalmi portfoliójuk létrehozásában. Az oldal vezetőjével, Zsiga Henrikkel beszélgettem.
KÖNNYEBBEN TALÁLHAT EGYMÁSRA KEZDŐ ÍRÓ ÉS KIADÓ
„Évtizedek óta jelentős a nyomás a kiadókon: legyen szó versekről, mesékről, elbeszélésekről, nincs sem általános szokás, sem bevett gyakorlat, amihez a kezdő írók, költők igazodhatnának a kéziratok bemutatása, kiadókhoz küldése során. Dokumentumok ezrei vándorolnak naponta, és tornyosulnak – többnyire dolguk végezetlenül – a kiadói email fiókokban.
A Magyar Irodalmi Ház azzal a céllal jött létre, hogy szakmai szempontok szerint kialakított felületet biztosítson a szerzőknek műveik bemutatására. A szerzők a műveik feltöltése során megannyi irodalmi, jogi, technikai kérdésre adnak választ – s mivel így egységes a művek megjelenése, a rendszer sokrétű szűrést, listázást enged a tartalmak között keresni szándékozó kiadóknak.
Elsősorban a kezdő írókat, költőket szólítjuk meg, segítjük őket a professzionális irodalmi portfoliójuk kialakításában. A Ház munkatársai tanácsokkal, feladatokkal látják el a műveiket feltöltő szerzőket – mindezt annak érdekében, hogy úgy a kézirat, mint annak adatai a kiadók számára egyszerűen megismerhetők, feldolgozhatók legyenek. A kiadók munkáját megkönnyítendő egy szakmai háttércsoportot is létrehoztunk, amely a feltöltött műveket tudja a kiadók számára előminősíteni.”
„Számos további szolgáltatást akarunk bevezetni, illetve franchise-hálózatot építenénk a környező országokban. Ezekhez befektetőt keresek.”
KORSZERŰ KÉZIRATTÁR AZ IRODALMI PIACON
„A Ház a kezdő írók mellett számít már megjelent könyveket felmutató szerzőkre is, illetve az olvasókra is gondoltunk: regisztráció után értékelhetik a feltöltött műveket.
A célcsoport a tartalom felhasználói oldalán is szélesebb: szeretnénk együttműködni színházakkal, filmstúdiókkal, rádiókkal, tévékkel, magazinokkal, helyi lapokkal, online tartalomszolgáltatókkal. Ezek a partnerek a maguk híreit és pályázatait közzétehetik az oldalunkon, amit igyekszünk széles körben népszerűsíteni, illetve aktívan részt venni a partnerek tartalomkereső munkájában.
Hosszú távú eltökélt céljunk, hogy praktikus, szerzők és kiadók egymásra találását jól szolgáló felületet alakítsunk ki – és ezáltal iskolát teremtsünk a kéziratok piacra juttatása területén. Számítunk a kiadók közreműködésére, a szerzők ezerféle kézirat-delegálási szokását közösen lenne érdemes szabályozni, szakmai mederbe terelni.
Az elmúlt másfél évben a portál tervezésében és fejlesztésében több tucat informatikai és irodalmi szakember vett részt. Idén ötszáz kezdő íróval és száz kiadóval tervezünk együttműködni – az első szerzői regisztrációk megtörténtek, az első kéziratok felkerült az adatbázisba – és a kiadók közül is többen együttműködésre jelentkeztek.”
Mennyire kompatibilisek ebook olvasókkal a feltöltött anyagok?
A portált igyekeztünk minden platformra optimalizálni.
Mi történik akkor, ha idővel nem a kiadók, színházak járnak ide keresgélni, hanem maguk az olvasók szoknak ide, mint egy jó kis könyvtárba?
Az olvasói felületet mindenképp tovább szeretnénk fejleszteni – perszonalizációs funkciókat szeretnénk, és persze sütis megoldásokat.
Változik időközben a koncepció?
Ha kiadóként keresgélek, elsősorban azt szeretném tudni, hogy melyek a színvonalas, kiemelkedő munkák, kik a legjobb szerzők, vagy kiknek van már most akkora rajongói bázisa, hogy elsőkötetes ismeretlen szerzőként is bátran megjelentethessem. Terveztek valamiféle népszerűségi listát, szakmai rangsort, konkrét ajánlást, bármi hasonlót?
Többlépcsős minősítő rendszert építünk – de jelenleg nem az irodalom high-end felhasználóit szeretnénk kiszolgálni. Elsősorban ismeretlen (tapasztalatlan, csiszolatlan) szerzőket szeretnénk piacra segíteni.
Ha szerzőként regisztrálok, fizetek, feltöltöm a műveimet, milyen lehetőségeim vannak arra, hogy kitűnjek a tömegből?
Néhány sablonborítót előzetesen elhelyeztünk – de ha van saját borítója a szerzőnek, feltöltheti a művéhez.
OLVASD EL ITT A LEGFONTOSABB TUDNIVALÓKAT!
Portál: irodalmihaz.hu
Kézirat feltöltése: irodalmihaz.hu/feltoltes
Ingyenes kiadói regisztráció: irodalmihaz.hu/regisztracio/partner
Szerzők: irodalmihaz.hu/szerzok
A MIH vezetője: Zsiga Henrik igazgató,
író, kiadóvezető, a Magyar Íróképző vezetője
+36 30 2671 631
Magyar Irodalmi Ház
info@irodalmihaz.hu
+36 70 949 2399